Murat Dural;“Gamzeda” yazarın dışarı açıldığı gerçek bir roman.


Sevgili arkadaşım Murat Dural Kitap Eki internet sitesinde Gamzeda ile ilgili yorumlarını paylaşmış. Müthiş bir okuma ve değerlendirme olmuş. Kendisine çok teşekkür ediyorum…

Screenshot_12

 

“Adalar ve Kıtalar” kitabı ile tanıdığım, sevdiğim Uzay Gökerman’ın “Gamzeda”sı. Cinius Yayınları’ndan çıkan kitap insanlar ve ilişkiler üzerinden ilerlerken aslında tarih boyunca kendimizi ve birbirimizi etkileyen duygu durumlara derin sondajlar açıyor. Anlamlandırmanın peşine düşüyor.

Normalde aşk ya da ilişkiler üzerine kitap okuyamamakla birlikte Uzay Gökerman’ın psikolojik ve çift psikolojisine dair derinlemesine anlatılarını çok beğendim.

Uzun olduğunu düşündüm ama kitabın anlatmaya çalıştığı şeyleri düşününce kısa bile geldi.

Kurgunun içine yerleştirilmiş gerçek/sportif olaylar, misal Fenerbahçe Spor Kulübü’nün özelinde muktedir ve cemaat yapılanması ile yaşadığı, benim de şahit olduğum korkunç kuşatma ve iftiralar, olaylar yerleştirildiği için içimde bir yerler daha da acıdı. O dönemde çekilen cefalar, sancılar, kayıplar gözlerimin önünde yeniden şekillendi.

Özellikle final bölümü. Ne yazık ki bu durumu yaşayan yakın dostlarım oldu. Bu yüzden, cümlelerle beraber geçmişe bir yolculuk yaptım.

Uzay Gökerman’ın “Adalar Ve Kıtalar” kitabı bir iç izdüşümdü, “Gamzeda” ise yazarın dışarı açıldığı gerçek bir roman. Kendisini tanıdığım için bir iki kitap tatmin etmiyor. Böylesi güzel ve dolu bir insanı herkesin daha fazla tanımasını çok isterim.

http://kitapeki.com/9-kitap-ile-murat-s-duraldan-aylik-okuma-listesi/

Murat S. Dural’ın sıradan hayatı askerlik günlerine denk gelen bir süreçte ansızın değişti. Yüksek arkeolog olarak yaşamını sürdürürken 28 yaşında askere gitmeye karar verdi ve yaşadığı uykusuzluk sorunu sonucu topukları hariç (bilateral chopart) her iki ayağını da kaybetti. Küsmedi, eve kapanmadı, yıllardır engelliler için türlü mücadelelerin içine girdi ve sonunda fantastik öykülerinden oluşan bir de kitap çıkardı: Kibrit Ev…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: