Siri nedir, hayatımıza getirdikleri ve yaklaşan tehlike…


Bir süreden beri eşinizin/sevgilinizin size karşı olan davranışlarında bir değişim olduğunu fark ediyorsunuz. Bir taraftan bunun sebepleri üzerine akıl yürütürken, diğer yandan biriyle konu üzerine konuşmak istiyorsunuz.

Ama kim?

Telefonunuz ya da tablet bilgisayarınızın ana ekran düğmesine uzunca basıyorsunuz ve bir anda ses size şöyle sesleniyor:

“Size nasıl yardımcı olabilirim?”

“Son zamanlarda eşimin bana karşı davranışları değişti, sebebini öğrenmek istiyorum.”

O sırada ses milyarlarla ifade edilecek sanal ortamdaki verileri taramaya başlamıştır. Hemen ilk soruyu sorar.

“Seni bir başkasıyla aldattığını mı düşünüyorsun?”

Bu soruya vereceğiniz yanıt sanal sesin arayacağı verilerin belli bir konu üzerinde yoğunlaşmasına neden olacaktır.

Her halde bu soru çeşitli yaş gruplarından 100 kişiye sorulsa cevabın büyük bölümü “evet” olacaktır, çünkü insanı en çok huzursuz eden konuların başında eşin aldatma ihtimali gelir.

“Evet?”

Sanal sese verilen bu karşılık sonrasında veri tarama işlemi “eşlerin birbirini aldatması, nedenleri, belirtileri vb…” üzerine yoğunlaşarak devam eder.

En güvenilir kaynaklardan yaptığı araştırmalarından ürettiği sorular ve sonuçlardan hareketle sanal ses en iyi cevabı vermek üzerine sıra ve seri sorularına devam eder, bir taraftan da bu sorulara karşılık en uygun ihtimaller üzerine yorum yapar.

Hatta eşinizin Facebook, Twitter, Instagram vb. yaygın sosyal medya araçlarında yaptığı paylaşım ve haberleşmelerinden, beğenilerinden son zamanlarda en çok kim veya kimlerle ilişkide bulunduğunun bilgisini de verir.

Kısaca yıllarca en yakın arkadaşınızla yaptığınız ancak bir türlü sonuca bağlanamayan ve sizin istediğiniz cevapları alamadığınız sohbetin en yararlısı ve işinize yarayanı olmuştur bu sanal ses.

Birkaç saat sonra artık bir fikriniz ve bununla ilgili ihtimalleriniz vardır. Sizi huzursuz eden o belirsizlik ortadan kalkmıştır; bundan sonra hareketlerinizi bu bilgi doğrultusunda yönlendirebileceksiniz.

***

Bir hafta sonra bedeninizin bir yerinde kafanızı çok meşgul eden bir belirti görür ya da hissedersiniz. En iyisi doktora görünmektir ancak hem bunun için zamanınız yok hem de bir an önce içinizi rahatlatmak istiyorsunuz.

Yine telefonunuz ya da tablet bilgisayarınıza danışabileceğiniz bir sorununuz olmuştur.

“Size nasıl yardımcı olabilirim?”

Şikâyetinizi belirtirsiniz.

Artık en yakın sırdaşınız, arkadaşınız haline gelen sanal ses bunun için de en kısa sürede on binlerce veri üzerinden araştırmasını yapar, sorulması gereken sorularını sorar ve sonuca en yakın ihtimaller konusunda size bilgi verir.

***

İşyerinde çalışma arkadaşınız/yöneticiniz/işvereninizle bir anlaşmazlık yaşıyorsunuz ve nasıl davranmanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yok.

Sanal dostunuza soracağınız bir konu daha çıktı.

 “Size nasıl yardımcı olabilirim?”

***

Çocuğunuzun eğitimi ile ilgili bir belirsizlik yaşıyorsunuz…

Bir kitap okudunuz, çok etkilendiniz. Biriyle eser üzerinde konuşmak istiyorsunuz…

Yalnızsınız, yalnızlıktan gebermek üzeresiniz. Karşı cinsten biriyle konuşmak, görüşmek, hatta seks yapmak istiyorsunuz…

İş arıyorsunuz, niteliklerinize en uygun pozisyon için en yakın dostunuz olan sanal ses yine en güçlü desteğiniz, yardımcınız veya sırdaşınızdır.

Sabah kalkacağınız zaman…

Alacağınız ilaçların düzeni, planı…

Günlük, haftalık, aylık, yıllık plan ve programlarınız…

Çıkacağınız tatil…

En uygun uçak bileti; sadece fiyat olarak düşünmeyin, dünyanın hiç bilinmedik bir yerine gitmeniz gerekiyor, hangi havayoluyla uçacak, nerede aktarma yapacaksınız?

Hatta gittiğiniz ülkenin kullandığı dile uygun en sık kelime ve cümle bilgileri…

Kalacağınız konaklama yerinin seçimi…

Sigorta, Kredi ve banka bilgilerinizin takibi…

Çok sevdiğiniz bir sanatçı, grup veya sahne gösterisinin ülkeye geleceği tarihin bildirimi…

Veya o sanatçı ve grupla ilgili özel bilgiler, bir albüm, kitap çıkarmışsa haberi, satın alımı…

Tüm maillerinizin kontrolü, spamların gelir gelmez temizlenmesi ve bir daha aynı yerden posta alımının engellenmesi…

En önemli olanların hemen bilgisinin verilmesi…

Günlük gazete haberleri, ilgi duyduğunuz, takip ettiğiniz yazarların köşe yazılarının okunması, tuttuğunuz takımla ilgili o gün çıkan tüm haberlerin özetlenmesi…

Örneğin, sabah uyandınız hafta sonu başka şeylerle uğraştığınız için takibini yapamadığınız bir olay olmuş, Ağrı’da çatışma çıkmış, askerler yaralanmış, her kafadan bir ses çıkıyor, ne olmuş?

Üstelik daha önce sorduğunuz sorular, kişisel bilgileriniz, alışkanlıklarınız, zaaflarınız, hastalıklarınız, profesyonel bilgileriniz; size ait aklınıza gelen her ne varsa hepsi kayıt altına alındığı için kısa bir süre sonra sanal yardımcınız tamamen sizin yerinize düşünen, sizden önce önlem alan, plan ve programlarınızı düzenleyen ve hata yapmanıza izin vermeyen birine dönüşmüştür.

Kısa bir süre sonra telefonlarınıza da bakar veya sizin yerinize bir yerlere telefon edip, randevu bile alır.

Asistan, sekreter, menajer… Artık adına ne diyorsanız?

Size sizden bile yakın bu varlığın kısa sürede sizin yerinizi alması bile muhtemeldir.

Esas tehlike de bu noktadan sonra başlayabilir.

Her türlü özlük bilgilerinizi bilen, bunu kontrol altında tutan, izleyen, takip eden sistem sayesinde artık kolaylıkla yönlendirilebilirsiniz.

Beklentileriniz, arayışlarınız doğrultusunda sistem size uygun ürünleri önünüze getirmekle kalmayacak, belki bundan sonraki yaşam şeklinizi de belirleyecek hatta yönlendirecektir.

Çok basit ancak güçlü etkisi olabilecek bir veri girişiyle kullanıcıların sorduğu soruların cevapların belli bir yönde toplanması kolaylıkla sağlanabilecektir.

Bütün bu şeyler şu an yapılmıyor mu?

Kesinlikle; başta Google dediğimiz ve her şeyi sorup, cevabını aradığımız ve onsuz yapamadığımız bu sanal danışmanlar sayesinde zaten buraya kadar konuştuğumuz tüm detaylar fazlasıyla uygulanmaktadır.

Ancak Apple’ın yeni IOS güncellemesiyle hayatımıza soktuğu SIRI uygulamasıyla süreç artık bambaşka bir yöne doğru yelken açmış oldu.

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: