Üç büyük takımın Ali Palabıyık ve Mete Kalkavan maçları nasıl sonuçlanmış?


Ali Palabıyık, Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşmasında başta Bursasporlular olmak üzere genel anlamda kimsenin itiraz etmediği biçimde Fenerbahçe lehine penaltı düdüğü çalınca sosyal medyada ‘Fenerbahçe’nin zor maçları Ali Palabıyık ile kolaylaştırdığı‘ yönünde bir takım paylaşımlar geldi.

Yetmedi basın toplantısında Aykut Kocaman’a küstahça bu soru soruldu.

Peşinden Beşiktaş’ın yöneticisi bir başka konuyla ilgili yorum yaparken konuyu benzer şekilde penaltıya getirdi.

11 Aralık 2017 akşamı FBTV’deki Takım Oyunu programında Bozkurt K. Yılmaz ile konuştuk; burada da kayda geçirelim, dursun. Belki bizim göremediğimiz başka detaylar vardır, okuyucularımız bunları da konuşur, tartışırlar.

Ülkemizin en temel sorunu algı üzerinden fikir üretmek olduğu için gerçeklerle kimse uğraşmıyor.

Ali Palabıyık, Mete Kalkavan ile birlikte futbol dünyamızın son bir kaç yıldır sıklıkla tartışılan ismi oldu. Çünkü ortada hakem adına gelişim gösteren kimseler kalmadığı için bir kaç kişinin üzerinde dönüp durmak zorunda kalıyoruz.

Ali Palabıyık – Mete Kalkavan tablosunu biraz daha yakından inceleyelim.

HAKEM

Tablo geride bıraktığımız 3 sezon ve içinde bulunduğumuz sezona dair iki hakemin üç büyük takımımızın yönettiği maçları gösteriyor.

Ali Palabıyık 93, Mete Kalkavan toplamda 89 maç yönetmişler. Bunların arasında bir alt lig ve kupa maçları da var.

Her iki hakem ilginç bir şekilde Fenerbahçe’nin maçlarına eşit oranda çıkmış ve Fenerbahçe bu iki hakemin yönetimlerinde hemen hemen eşit seviyede sonuç almış. Evet, Ali Palabıyık’ın yönettiği karşılaşmalardaki galibiyet sayısı daha fazla; ancak Ali Palabıyık Galatasaray ve Beşiktaş maçlarını da benzer sonuç oranlarıyla yönetmiş.

Eğer istatistik veriler bize bazı sonuçlar veriyorsa bu bir hakem için genel kanaat ifade etmede anlamı olabilir.

Tabloda ilginç bir veri var; Ali Palabıyık’ın Beşiktaç maçlarına göze çarpacak derecede az çıkmış.

Aynı sezonlar içinde Mete Kalkavan’ın yönettiği maçlardaysa Beşiktaş ezeli rakiplerinden uzak ara başarı sağlamış. Neredeyse tüm maçlarını kazanmış. Tek yenilgisi de Galatasaray ile oynadıkları Süper Finali.

Oysa daha az olsa da Ali Palabıyık’ın yönettiği maçlarda Beşiktaş’ın başarı oranı diğer rakiplerine yakın çıkıyor. Tek fark var; Beşiktaş Ali Palabıyık maçlarında daha fazla yenilmiş.

Şimdi aklımıza takılan soruyu soralım; Ali Palabıyık bu üç buçuk dönem içinde neden daha az Beşiktaş maçını yönetti?

Her iki hakem Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarını eşit oranda çıkmış ve eşit derecede sonuçlar almışken, aynı iki hakemin Beşiktaş maçlarına çıkma sayısı ve aldığı sonuçlar neden eşit değil?

Bir ilginç not da Mete Kalkavan’ın 14 Şubat 2017’den bu yana neredeyse bir senedir Galatasaray maçı yönetmemiş olmasıdır.

Bilgiler TFF’nin arşivinden derlenmiştir. Tablo değerlendirmelerinize sunulur.

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

 

One Reply to “Üç büyük takımın Ali Palabıyık ve Mete Kalkavan maçları nasıl sonuçlanmış?”

  1. Acaba bizim ülkemizden başka bir ülkede hakemler üzerine bu kadar eleştiri yapılıyor mu? Avrupada bir maç seyrediyoruz hakem penaltı noktasını gösterir kimsede tık yok… Ama bizim takımlarda hakemin düdüğü ağzına götürdüğünü götürmeyelim hemen etrafı sarılır sözlü sataşmalar, bağırmalar,çağırmalar vs. başlar.. Hakemlerden ziyade futbolcuların insana yaklaşım tarzını ele almak lazım. Maç iyi veya kötü yönetilmiş bence bu göreceli bir durum. Bir diğeri, illa bir hakem 3 büyüklerden birini x kadar yönetti diye diğer lerinide x kadar yönetecek diye bir zorunluluk yoktur. Haliyle hakemler (yanılmıyorsam) gözlemciler tarafından verilen puana göre bir sonraki haftalarda maç alabiliyorlar. Bir takımın maçlarını fazla yönetmesi bence gözlemciler tarafından verilen puanla alakalı….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: