Umberto Eco’nun yeni romanı Prag Mezarlığı’ndan notlar


Umberto Eco yeni bir kitap yazdı; Prag Mezarlığı.

Kitaptan bazı okuma notları alarak buraya eklemek istiyorum. Kitaptaki bir çok bilgi Foucault Sarkacı’nda da yer alıyor.

“Yahudilerden uzak durabildim, çünkü adlarına dikkat ederim. Avusturyalı Yahudiler zenginleşince kendilerine çiçekleri, değerli taşları ya da soylu metalleri andıran şirin soyadları satın alıyorlardı; Silbermann ve Goldstein bunların en iyi örnekleridir. Daha yoksullar ise Grünspan (bakır yeşili) gibi adlar satın alıyorlardı. İtalya’da olduğu gibi Fransa’da da Ravenna, Modena, Picard, Flamand gibi kent ya da yer adlarının ardına gizlendiler; kimi zaman da devrimci takvimden esinlendiler (Froment, Avoine, Laurier) ve bunda kendilerince haklıydılar, çünkü kralın kellesinin gitmesi babalarının gizli çalışmaları sonucu gerçekleşti. Ama yahudilerin ardına gizlendikleri adlara da dikkat edilmeli; örneğin Maurice Musa’dan, İsidore İshak’tan, Eduard Harun’dan, Jacques Yakub’dan, Alphonse ise Âdem’den gelir…” (s. 53-54)

“…Tapınak Şövalyeleri son derece kudretli şövalyelerin oluşturduğu bir örgüttü ve Fransa kralı mallarına el koyabilmek için onları yok etti ve büyük kısmını da yaktı. Ama canlarını kurtaranlar Fransa kralından intikam alabilmek için yeniden gizlice örgütlendiler. Ve gerçekten de Kral Louis’in giyotinle idam edildiğinde tanınmayan biri kürsüye fırladı, o zavallı başı aldı ve havaya kaldırarak şöyle bağıdı: ‘Jacques de Molay, öcün alındı!’ Molay kralın Paris’te Île de la Cité’nin ucundaki noktada yaktırdığı Tapınak Şövalyeleri’nin büyük ustadıydı.” (s. 66)

“…Tapınak Şövalyeleri o beş yüz yıl boyunca gizli kalabilmek için ne yaptılar?

‘Katedrallerde çalışan eski duvar ustalarının örgütüne sızdılar, bu örgütlerden de İngiliz masonluğu doğdu; örgütün adının böyle olmasının nedeni üyelerine, özgür duvarcılar anlamına gelen free masons denmesiydi.’

‘… asıl Tapınak Şövalyeleri’nin ve özgür duvarcıların Bavyera İlluminatoları tarafından ele geçirilip yozlaştırıldıklarını keşfetmişti. Ve bu, Weishaupt adında bir adam tarafından kurulmuş korkunç gizli bir topluluktu; her üye sadece kendinden bir üst konumdaki kişiyi tanıyordu; daha yukarıdakileri ve amaçlarını bilmiyordu, oysa amaç sadece kiliseyi ve tahtı yok etmek değil, yasası ve ahlakı olmayan, kadınlar dahil bütün nimetlerin ortak kullanıldığı bir toplum kurmaktı; … Ve Bavyera İlluminati tarikatına çift dikişle bağlı olanlar da rezil Encyclopédie‘ye can veren ve her türlü inancı reddeden kişiler yani Voltaire, d’Alembert, Diderot ve İlluminati’ye öykünerek Fransa’da Işıklar Asrı’ndan; Almanya’da Açıklama ya da Açıklama’dan söz edenler ve de sonunda da kralı düşürmek amacıyla gizlice bir araya gelerek bizzat Jacques de Molay’ın adından kaynaklanan ve Jakobenler denen kulübe yol açan sürüydü. İşte Fransa’da Devrim’i patlatmak için kimlerin tezgah kurduğunu öğrendin!” (s.67-68)

“…hem Maniheizm dininin peygamberi Mani’nin hem de Haşhaşin adını verdiği müritlerini afyona alıştıran ve onları sonra Hıristiyan prenslerini öldürmeye gönderen Dağın Şeyhi’nin Yahudi ırkından geldikleri gizli bilgisini de vermişti. Farmasonlar ve İlluminati örgütü üyeleri iki Yahudi tarafından eğitilmişlerdi; Hıristiyanlık karşıtı bütün tarikler Yahudilerden kaynaklanıyordu, bu tarikler şimdi yeryüzünde o kadar artmışlardı ki, her cinsiyetten, her devletten, her sınıftan ve koşuldan bir milyon kişiyi aşmışlardı; pek çok yüksek dereceli din adamı ve hatta kardinal de bunlar arasındaydı.” (s.73-74)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: