Derbi öncesi takım verileri


Derbi öncesinde takımların bazı istatistiklerine bakalım.

Önce her iki takımın da ilk sekiz haftada oynadıkları takımların lig tablosundaki genel görünümünü görelim.

Derbi

Tablodan da görüleceği üzere Galatasaray ligde henüz ilk dört içinde olan takımlarla oynamadı.

Fenerbahçe ise Galatasaray hariç ligin ilk altı takımı ile oynadı ve bunlardan Göztepe, Akhisar ve Başakşehir’e puanlar verdi.

Galatasaray’ın ligde oynadığı takımların ortalama puanı 8,9 olurken, Fenerbahçe 11,25 puan ortalamasına sahip takımlarla mücadele etmiş.

Derbi01

Her ne kadar Fenerbahçe ligi 5. Sırada devam ediyor olsa da yukarıdaki verilerden görüleceği gibi genel ortalamayı bu iki takım önde götürüyor ve aralarında da çok büyük farklar bulunmuyor.

Fark yaratan bazı gerçekleri de görmeliyiz. Nedir bunlar?

Galatasaray daha kolay ceza sahasına girip, etkili şut çekiyor!

Her iki takım da oyunun hakimi olarak hem topa sahipler, hem pasla oynuyorlar ancak Galatasaray ceza sahasına daha fazla top gönderip, orada da etkili olup, yüksek isabetli şut çekerken, Fenerbahçe rakibine oranla hem ceza sahasına top göndermede hem orada etkili olmada hem de isabetli şut çekmede Galatasaray kadar başarılı olamamış.

FB

Fenerbahçe’nin isabetli şut oranını düşüren Başakşehir (2) ve Akhisar (1) karşılaşmaları olurken bu maçları kaybetmiş olduğunu eklemeliyiz.

Galatasaray, Antalyaspor (1) hariç isabetli şut çekmede hiç 6 şutun altına düşmemiş. Antalyaspor’un Galatasaray’dan puan alan yegane takım olduğunu da belirtelim.

Fenerbahçe’nin rakipleri çok daha sert oynuyor.

Peki Galatasaray ve Fenerbahçe’nin rakipleri nasıl mücadele etmiş?

Tabloda ilginç bir detay var; kendilerine yapılan faullerde Galatasaray, Fenerbahçe’nin oldukça gerisinde kalıyor, üstelik bu ortalama her geçen hafta biraz daha artıyor.

Fenerbahçe’nin rakipleri Göztepe 20 (15), Trabzonspor 28 (18), Beşiktaş 17(14), Akhisar 17 (12) faul yapmışken; Galatasaray’da Kayserispor 17 (15) ve Osmanlıspor 16 (14) faullerini görüyoruz.

Galatasaray’ın rakiplerinden Sivassspor 12 (14), Bursaspor 11 (12), Karabükspor 9 (17), Konyaspor 11 (14) faulle maç tamamlamışlar.

Parantez içindeki sayılar takımların lig ortalamalarını gösteriyor.

Şunu net olarak söyleyebiliriyoruz ki Fenerbahçe’nin rakipleri kendi ortalamalarının üzerinde faulle oynarken, Galatasaray’ın rakipleri faul ortalamalarının altında kalmışlar.

Faullü oyun futbolun kalitesini birinci derecede etkileyen unsurdur.

Bunu şu örnekle de destekleyelim; Beşiktaş’ın son üç hafta puanlar kaybettiği rakipleri Fenerbahçe 18 (15), Trabzonspor 19 (18), Gençlerbirliği 22 (18) faulle oynayıp oyun kurmaları konusunda sıkıntı çıkarmışlardır.

Kuşkusuz bu ortalamalar aynı zamanda takımların etkili ayaklarına yapılan faul sayılarını da belirlemektedir.

GS

Galatasaray bugüne kadar kendi yaptığından daha az sayıda faul yapan yumuşak takımlarla mücadele ederken, hafta sonunda oynayacağı ezeli rakibinin sert tarafı olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Devam edeceğiz.

Veriler: MatchStudy

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: