UEFA Başakşehir’e ceza falan veremez!


Dün gece Paris’te belki de UEFA’nın en büyük skandallarından biri bütün dünyanın gözleri önünde patlak verdi.

Sorumluluğu altında görevlendirilmiş hakem grubu tüm futbol kamuoyunun gözleri önünde, UEFA’nın en önem verdiği ırkçılık konusunda bir insanlık suçu işledi.

4. hakem, hakeme Webo’yu işaret ederek ve ırkçı bir söylemle “bu oyuncunun atılması gerektiğini” ifade ederken; hakem, 4. hakemi uyarma gereği duymaksızın Webo’ya direk kırmızı kart gösterdi.

Bu durum karşısında başta Başakşehirli oyuncular olmak üzere ve gelişmeleri yakından takip eden PSGli oyunculardan Mbappe, Neymar ve Kimpembe tepki göstererek hakemleri protesto ettiler.

Başakşehirli oyuncular soyunma odasına giderken, PSGli oyuncuların da önemli bir kısmının buna destek verdiğini öğrendik.

Bu durum çok büyük bir skandaldır ve UEFA’nın sorumluluk alanındadır.

UEFA nasıl kulüplere standyumun çevresi dahil her şeyiyle sorumluluk yüklüyor ve olası her türlü olayda bunun hesabını soruyorsa, kendi sorumluluk alanında gelişen bu büyük skandalın hesabını vermelidir.

Üzücü olan olayın canlı şahitleri futbolcuların tepkilerine rağmen durumun ne olduğunu anlayamamış başta yayıncı kuruluş yorumcuları olmak üzere, futbolumuzun en üst seviyedeki yöneticilerinin maçın devamı için Başakşehirli oyunculara “haklı durumdayken, haksız duruma düşmeme” telkininde bulunarak böylesi sarsılmaz bir haklılık zemininde bile UEFA Sopasının gölgesinde kalmaya devam etmiş olmalarıdır.

Burada Başakşehirli oyuncuların gösterdikleri irade her türlü takdire layıktır.

UEFA insanlık suçu işlemiş hakemleri ortadayken eğer bu maçı oynatmaya çalışırsa suça ortak olacağı bir ortam oluşmuş ve bunun üzerine var güçle gidilmesi gerekirken, hala UEFA’dan gelebilecek ceza korkusuyla hareket etmeyi ise anlamak asla mümkün değildir.

Başakşehir Kulübünün sosyal medya paylaşımının PSG Kulübü tarafından bile desteklendiği bir ortamda UEFA’dan korkmak değil, hesap sormak gerekir.

UEFA, Başakşehir’e ceza veremez.

UEFA önce kendi sorumluluğu altındaki hakemlerin işlediği bu insanlık suçu ayıbının hesabını versin, özür dilesin, sonra maçın oynanmasıyla ilgili protokeller konuşulsun.  

Ayrıca böylesi ırkçı bir hakemin verdiği karar da geçersizdir ve Webo ile girdiği diyalog her ne ise şaibelidir. Bu nedenle hakemin veya 4. hakemin Webo ile ilgili verdikleri kararı UEFA’nın geçersiz sayması gerekir.

Bu sürecin dünyanın gözleri önünde yepyeni bir farkındalık kazanmasına katkıda bulunan başta Başakşehirli Demba Ba olmak üzere Başakşehirli ve PSGli tüm oyuncu grubunu kutluyorum.

UEFA’nın gözüne sokulması gereken; Respect ve No To Racism’dir.

Yani saygı bekliyoruz ve Irkçılığa hayır diyoruz.

Yalandan değil sapına kadar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: