Yaşadığınız hayatın bir başkasının düşü olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?


Futbol dünyasının bir numaralı aktörü Ronaldo ile en popüler, gözde mankenlerinden biri İrina Shayk’ın dillere destan, imrenilen, örnek alınan aşkı sona erdi.

Ronaldo sadece yeşil sahalarda koşturduğu topun peşinden para kazanmıyor.

Clear, Toyota, Samsung, Armani, Castrol, Emirates, KFC, TAG, Herbalife ve Nike’ın reklam yüzü olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı şey İrina Shayk için de geçerlidir. O zaten profesyonel olarak mankenlik yaparak geçimini sağlıyor.

Kuşkusuz bu iki önemli yüzün bir araya gelerek sevgili olarak yaşamalarından ortaya Voltran benzeri bir örnek bir pazarlama gücü çıkıyor.

Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ının mankenleri anlatan bölümünde çok çarpıcı bir söz vardır.

“…Bir dükkân sahibi, müşterilerinin bir elbiseyi değil, aslında bir hayali satın aldıklarını açıklamış. O elbiseyi giyen ‘ötekiler’ gibi olabilme hayaliymiş asıl satın almak istedikleri…”

Orijinal adı Joneses, dilimize Örnek Aile olarak çevrilmiş Hollywood yapımı bir filmi tam da böylesi bir senaryo üzerine kurgulanmıştır.

Zengin bir semte taşınan dört kişilik bir Amerikan Ailesi’nin hikâyesi gibi başlayan filmin karakterlerinin fazlasıyla mükemmel, sorunsuz oluşu, istedikleri her türlü tüketim aracına anında ve hemen ulaşıyor olmaları insanı rahatsız ediyordu.

Bu örnek ailenin her bireyi giyim tarzları, kullandıkları eşyalar, ilginç hobileri, bakımlı görünüşleriyle etrafında ciddi birer cazibe merkezi yaratıyorlardı.

Kısa sürede bunun gerçek bir aile olmadığı, bir pazarlama şirketinin çalışanları olduğu, evlerindeki en küçük şeyden sahip oldukları bütün eşyalara kadar her şeyin bu şirket vasıtasıyla ve onların pazarlama faaliyeti için temin edildiği anlaşıldı.

Bütün çaba bu pazarlama şirketine ait olan ürünlerin aile üyelerinin ilişkide bulunduğu çeşitli yaş seviyelerindeki insanlar tarafından satın alınmasını sağlamaktı.

Bu filmi izlerken bizlerin de çeşitli pazarlama şirketlerinin birer elemanı, ailesi olup olmadığımızı sordum kendime.

Alışveriş merkezleri böylesi ailelerin yaratılması için kurulmuş özel çiftliklere benziyor.

Birçok kişi zamanını buralarda geçiriyor, teknolojinin, modanın bütün konseptini burada görüyor, öğreniyor ve satın alıyor.

Her şeyi satın alma becerisi olan, taksit yapabilen ve kısa süre içinde de bizlerin gelecekteki kazançlarını ipotek altına alan kredi kartlarımız sayesinde bu örnek yaşantının kolayca birer üyesi oluveriyoruz.

Aynı zamanda sahip olduklarımızı arkadaşlarımıza göstererek onların da aklını çeliyoruz. Bir anlamda bütün sosyal ilişkiler pazarlama şirketlerinin ve alışveriş merkezlerinin ürettiği ve bize sunduğu ürünlerin hayatımızı nasıl güzelleştirdiğine yönelik karşılıklı gösteriye dönüşüyordu.

Hayatımızı markalaştırıyoruz.

Bir markaya ne kadar çok önem verirsek o markanın değeri arttığı gibi bizim de sosyetedeki farkımız, ayrıcalığımız oluyor.

Çok zor ve gerçekten yorucu saatler sonrasında kazandığımız parayı; çok kısa süre içinde ve emek değeri düşürülmüş tesislerde üretilmiş bu markalara akıtıyoruz.

Zaman makinesi bizi samimi paylaşımların hızla azaldığı bir dünyanın içine atmıştır.

Artık insanlar sadece çıkarları nedeniyle bir araya gelebilirken hızla yalnızlaşmaktadır.

Gerçek dünyanın bittiği yerde elbette sanal olan devreye girecektir; günümüzde hangisinin gerçek olduğunun anlamı bile kaybolmuştur.

Ya aşklar?

Ronaldo ile İrina Shayk temsil ettikleri markaların reklam yüzü olurken etrafa sergiledikleri o mükemmel sevgili formatıyla nasıl bir büyü yaratıyorlar?

“Birçok genci hayatlarının bir döneminde işittikleri bir sözün, bir hikâyenin, birlikte okudukları bir kitabın etkisiyle âşık oluyorlar, aynı heyecanla sevgilileriyle evleniyorlar ve hayatlarının geri kalanını da aşklarının arkasında yatan bu yanılsamayı hiçbir zaman anlamadan, mutlulukla yaşıyorlardı.” Kara Kitap

Yaşadığınız hayatın bir başkasının düşü olup olmadığını nasıl anlayacağınızı biliyor musunuz?

Ya doğru hayatı yaşayıp yaşamadığınızı, seçimlerinizin sadece size özel olup olmadığını?

Sahi kimsiniz?

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: