Seçim sonuçlarını anketlerden daha yakın analiz ettim!


Seçimler öncesinde partilerin alacağı oy sayıları ve oranları üzerine birçok akıl yürütmesi yapmıştım. HDP’nin %10’luk barajı geçmesini sağlayacak oyu nerede? (1) Başlıklı yazım da bunun analizini detaylandırmıştım.

Yaklaşık üç ay önceki bu fikir yürütme süreci tamamen %10’luk barajın aşılabilmesi için o kritik eşiğe ait oyun nerede olduğu üzerine kurulmuştu.

Seçim sonuçlarına yönelik en kapsamlı analizi de İşte AKP’yi rahatsız eden 7 Haziran gerçeği (2) başlıklı yazımda ortaya koymuştum. Kuşkusuz bu tablolar bir tahmin değil analizlere dayanıyordu.

Geriye dönük sayısal veriler HDP’nin barajı geçebileceği yönünde bir veri içermiyordu. HDP için tek umut verici şey Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı yarışında aldığı oydu.

Ancak üç adayın yarıştığı bu seçimlerin sonuçlarında fazlasıyla kafa karıştıran veriler vardı. Özellikle CHP-MHP’nin ortak aday göstermesi ve daha önceki seçimlerde topladığından daha az oy alması yaptığımız projeksiyona hata payını yükselten bir unsur olarak eklenmiş oldu.

Bununla birlikte sanırım birçok araştırma şirketinden gerçeğe çok daha yakın sayılar ortaya koydum.

S2015

Tabloyu inceleyecek olursak kuşkusuz en büyük sapma HDP ve Diğer Partilerin oy oranlarında belirginleşmektedir.

Seçimler öncesinde hiç kuşkusuz tüm konsantrasyon HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı üzerine kurgulanmış, psikolojik sınır olan %10’luk oranı baz teşkil etmiştik.

Diğer Partilere dair oy oranı ise daha çok 2014 Yerel Seçimleri ölçeğinde yansıtılabilmişti.

Ancak süreç bizi başka yere doğru götürdü.

Öncelikle Diğer Partilerden başlayacak olursak, seçimlere bu kadar küçük oluşumların neden giriyor olduğunu anlamak kolay olmasa gerekir.

Diğer Partiler başlığı altındaki gruplamanın 2011 (%4,61) ile 2015 (%4,77) arasındaki fark neredeyse önemsenmeyecek seviyelerdedir.

Özellikle bir ideolojiyi temsil eden Saadet Partisi, Komünist Parti ve Vatan Partisi gibi örgütlenmeleri anlamak mümkün ancak Anadolu, Doğru Yol, Demokratik Sol, Demokrat Parti gibilerinin neyi temsil ediyor olduklarını değerlendirmek kolay olmasa gerekir.

HDP…

Bir dönemi son erdiren bir parti olarak sanırım tarihe geçmiş olacaktır.

HDP’nin bu başarısının gerisinde iki önemli unsur olduğu gerçektir;

Birincisi; kuşkusuz AKP’nin iktidar olmaması için barajı mutlak surette geçmesi gerçeği

İkinci de; samimi tavrı ve ifadeleri olmuştur.

5 Haziran günü Diyarbakır’da miting alanında patlayan bombanın toplumda önemli bir tepki aldığını düşünüyorum. HDP’nin o günkü tavrı stresi düşürdü. Bu kuşkusuz seçmenin kafasındaki son soru işaretlerini de silmiş oldu.

HDP’nin baraj altında kalabileceği refleksiyle özellikle büyük şehirlerdeki birçok seçmenin oy vermesi %10’luk beklentinin üzerine çıkardı.

Bu seçim döneminde fazla kafa yorduk, düşündük, analizler yaptık, sonuçlarını tablolara yansıttık. Tablolarla gerçekleşenler arasındaki bu küçük farklar da kendi adımıza çıkardığımız yanılma payı olsun.

  1. http://blog.radikal.com.tr/turkiye-gundemi/hdpnin-10luk-baraji-gecmesini-saglayacak-oyu-nerede-93400
  2. http://blog.radikal.com.tr/turkiye-gundemi/iste-akpyi-rahatsiz-eden-7-haziran-gercegi-99046

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: