Gezi Parkı Direnişi – 1


20130604-105842.jpg

2007 seçimleri öncesinde Türkiye’de Cumhuriyet Mitingleri adı altında kitlesel gösteriler düzenlenmişti. İstanbul ve İzmir’deki gösterilere milyonlarca kişi katılmış, insanlar alanlara sığmamıştı.

İktidar, kısa bir süre sonra 2007 seçimlerinden aldığı büyük oy oranının gücüne dayanarak bu mitingleri düzenleyenleri hükumeti yıkmayı amaçlayan Ergenekon örgütü ile ilişkilendirmişti.

“Özel Yetkilendirilen Mahkemelerde” bu dava hala görülmeye devam etmekte, insanlar hücrelerinde çürümektedir.

Ancak burada atlanan hep bir detay oldu. Orada toplanan insanlar! Kalabalıklar!

Kimdi onlar?

Varsayalım Ergenekon diye bir örgüt var ve bu hükumeti yıkma amacında ve bir çok faaliyet içinde; peki milyonlarca insanı miting alanlarına toplayan bilinç, duygu neydi?

İşte bu sorunun cevabını 31 Mayıs günü önce Taksim’de başlayan sonra neredeyse bütün Türkiye’ye yayılan eylemlerde gördük.

Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı başlangıçta gösterilen direniş üç gün içinde iktidara yönelik muhalif bir halk hareketine dönüştü. Ve artık milyonlarca kişi ayağa kalkarak sokaklara döküldü.

Bu belki de Cumhuriyet Tarihinde eşi benzeri görülmedik bir halk hareketi olarak tarihe not düşülecektir.

Gelişmiş batı demokrasilerinde de bu hareket ilgiyle izlenmektedir. Çünkü küresel kapitalizmin en önemli laboratuvarlarından biridir Türkiye. Uzun yıllardır, bütün hak ve özgürlükleri elinden alınan, koşulsuz bir itaat ve tabi olma ile baskı altında tutulan insanların karşı duruş sergilemesidir, Gezi Parkı direnişi.

Çok geniş bir tabana yayılmakla kalmamış, düşünsel anlamda da güçlenmiştir.

İş bu noktaya geldikten sonra iktidarın 68 olaylarında batıda da olduğu gibi kalabalığın verdiği mesajı doğru şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

İktidar, dünyanın bir çok ülkesinde destek bulan ve çok geniş bir coğrafyaya yayılan bu direnişi “bir kaç çapulcu” şeklinde değerlendirmeye, görmeye devam ederse kısa sürede çok daha güçlendiğini izleyecek ve belki de niteliksel olarak Arap Baharı’ndan çok farklı bir içeriğe sahip eylemsellik onun dayandığı bütün bileşenlerini etkileyecektir.


Uzay Gökerman
http://www.spor.milliyet.com.tr

http://twitter.com/uzaygokerman

20131024-140509.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: